Skip to main content

Sectional draws for the 47th annual baseball tournament

May 15, 2013

The 47th Annual IHSAA Baseball State Tournament is set to get underway, and the draws for next week's sectional tournament were announced on Tuesday.
Plymouth will host a seven-team Class 3A field that includes John Glenn and Culver Military, while Culver Community hosts Triton, Argos and Oregon-Davis in another seven-team tilt, and Bremen and LaVille travel to the six-school Class 2A Westview Sectional.
At Plymouth, the formerly state-ranked Falcons will be looking to avenge last year's 7-2 loss to the host Pilgrims in the opener next Wednesday at 7 p.m. at Bill Nixon Field, while Culver Military looks to unseat reigning champion Mishawaka Marian in the nightcap Thursday following a Northern State Conference rivalry game between New Prairie and Jimtown at 5:30 p.m. The Plymouth-Glenn winner will advance to play South Bend St. Joseph Monday, May 27 at 11 a.m. with the winners of Thursday's games facing off after, and the championship scheduled for 7:30 p.m.
OD will open Culver tournament action against defending champion South Central (Union Mills) at 5:30 p.m. ET Wednesday, while last year's runner-up Triton takes on Marquette Catholic on Thursday at 5:30 p.m., and Argos plays Westville Friday at 5:30. The host Cavaliers drew the bye and will play the winner of Wednesday's Bobcats-Satellites match-up at 10 a.m. with the winner of the other two quarterfinals set to play afterwards. Championship is set for 5:30 p.m.
Meanwhile at Westview, LaVille's young squad will play the hosts Wednesday in a game tentatively scheduled for 7 p.m. following the tourney opener between Prairie Heights and defending champ Central Noble at 5 p.m. with the winners of those two games advancing to the early Thursday semifinal to be followed by a match-up between Class 2A No. 10 Bremen and Fremont at 7 p.m. The winners of those games will have to wait until Monday for the championship, scheduled for noon.
• CLASS A Sectional 51
At Culver
Wednesday, May 22
Oregon-Davis vs South Central (Union Mills) 5:30 p.m. ET
Thursday, May 23
Marquette Catholic vs Triton 5:30 p.m.
Friday, May 24
Argos vs Westville 5:30 p.m.
Monday, May 27
Culver Community vs winner OD-South Central 10 a.m. ET
Winner Marquette-Triton vs winner Argos-Westville 12:30 p.m.
Championship, 5:30 p.m.
• CLASS 2A Sectional 35
At Westview
Wednesday, May 22
Prairie Heights vs Central Noble 5 p.m.
LaVille vs Westview 7 p.m.
Thursday, May 23
Winner Prairie Heights-Central Noble vs winner LaVille-Westview 5 p.m.
Bremen vs Fremont 7 p.m.
Monday, May 27
Championship, 12 p.m.
• CLASS 3A Sectional 19
At Plymouth
Wednesday, May 22
John Glenn vs Plymouth 7 p.m.
Thursday, May 23
New Prairie vs Jimtown 5:30 p.m.
MIshawaka Marian vs CMA 7:45 p.m.
Monday, May 27
South Bend St. Joseph vs winner Glenn-Plymouth 11 a.m.
Winner New Prairie-Jimtown vs winner Mishawaka Marian-CMA 1 p.m.
Championship, 7:30 p.m.

View more articles in:
S M T W T F S
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
Add to calendar
Boys Lacrosse CMA tops St. Joe Culver Military’s lacrosse team earned a 6-4 victory over South Bend...
Plymouth’s Kaydon Fosler finished first in the high jump and third in the long jump at the CGA...
Triton’s Jayden Hargrave pitched a one-hit shutout through four innings to give Triton its first...

 

.

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes