Results 9-25

Boys tennis
Jimtown wins NSC
Jimtown reached four of five championship matches, winning titles at 2 singles and 1 doubles to clinch the team championship at the Northern State Conference Tennis Tournament at DeSantis Courts in Bremen Monday.
Triton earned a trio of runner-up finishes and Bremen claimed a pair of individual titles, but it wasn’t enough for either to knock off Jimtown after all three teams entered the conference tourney tied for first in the NSC round robin with one loss apiece.
Bremen’s Wes Burkholder won the 3 singles championship with a 6-2, 7-5 victory over Jimtown’s Dan Gongwer, and Krent Hueni and Tommy Foster beat the Jimmies’ Austin Farwig and Michael Hobbs 2-6, 7-6(1), 6-4 for the title at 2 doubles.
Pete Kauffman and Lucas Shafer earned runner-up honors at 1 doubles for Triton with a loss to Jimtown’s Cole Peterson and Brett Aller, Dean Howdeshell placed second at 2 singles with a three-set loss to Jimtown’s Jake Ward, 4-6, 6-4, 6-2, and Jeff Ross was runner-up at 1 singles with a straight-set loss to Knox’s Davey Johnston.
• NORTHERN STATE CONFERENCE TOURNAMENT
At DeSantis Courts in Bremen
Northern State Conference Team Champion: Jimtown
1 Singles
Championship: Davey Johnston (Knox) beat Jeff Ross (Triton) 6-3, 6-2
Joe Jaworski (Glenn) beat Matthew Dickson (LaVille) 8-0
Davey Johnston (Knox) beat Brad Foster (Bremen) 6-2, 6-3
Jeff Ross (Triton) beat Austin Ward (Jimtown) 6-4, 6-4
Brad Foster (Bremen) beat Austin Ward (Jimtown) 5-7, 7-5, 6-4
2 Singles
Championship: Jake Ward (Jimtown) beat Dean Howdeshell (Triton) 4-6, 6-4, 6-2
Calvin Kretchmer (Glenn) beat Chase Keller (New Prairie) 8-5
Dean Howdeshell (Triton) beat Jordan Anderson (Knox) 6-7(4), 6-4, 6-1
Jake Ward (Jimtown) beat Jalen Bayer (Bremen) 6-4, 6-1
Jalen Bayer (Bremen) beat Jordan Anderson (Knox) 6-3, 6-1
3 Singles
Championship: Wes Burkholder (Bremen) beat Dan Gongwer (Jimtown) 6-2, 7-5
Ben Jones (New Prairie) beat Hunter Jaworski (Glenn) 8-6
Wes Burkholder (Bremen) beat Hunter Gilbert (Knox) 6-3, 6-0
Dan Gongwer (Jimtown) beat Jared Fisher (Triton) 6-2, 6-1
Jared Fisher (Triton) beat Hunter Gilbert (Knox) 6-4, 6-0
1 Doubles
Championship: Cole Peterson-Brett Aller (Jimtown) beat Pete Kauffman-Lucas Shafer (Triton) 2-6, 7-6(4), 6-4
Drew McDonald-Evan Rhodes (Glenn) beat Pierce Frick-Brandon Haisley (LaVille) 8-0
Pete Kauffman-Lucas Shafer (Triton) beat Cody Fletcher-Joe Clabough (Knox) 6-1, 6-4
Cole Peterson-Brett Aller (Jimtown) beat Nate Strehler-Joe Zeltwanger (Bremen) 6-1, 6-4
Nate Strehler-Joe Zeltwanger (Bremen) beat Cody Fletcher-Joe Clabough (Knox) 6-3, 6-2
2 Doubles
Championship: Krent Hueni-Tommy Foster (Bremen) beat Austin Farwig-Michael Hobbs (Jimtown) 2-6, 7-6(1), 6-4
Ben Weiss-Drew Sheffer (Glenn) beat Eric Eggerbrecht-Dennis Feitz (LaVille) 8-0
Krenten Hueni-Tommy Foster (Bremen) beat Darren Harrell-Jake Oldham (Triton) 6-2, 6-4
Austin Farwig-Michael Hobbs (Jimtown) beat Damon Ritchie-Curtis Scherer (Knox) 6-1, 6-1
Damon Ritchie-Curtis Scherer (Knox) beat Darren Harrell-Austin Sellers (Triton) 6-4, 6-1

CMA blanks Marian
Culver Military Academy earned a 5-0 victory over Marian Monday.
The Eagles surrendered just six losses on four of five courts, while Eric Maudhuit held off Andrew Guinan in a tough second set for a 6-1, 7-5 victory.
CMA travels to Plymouth for a regular-season closer tonight.
• CULVER MILITARY 5, MARIAN 0
SINGLES: 1. Quinlan Smith beat Jack Julien, 6-0, 6-1; 2. Sam Concannon beat Reilly Hicks, 6-1, 6-1; 3. Eric Maudhuit beat Andrew Guinan 6-1, 7-5
DOUBLES: 1. Alec Proeh-Ausin Proeh beat Collen Kibbe-Clint Lownhaur, 6-0, 6-1; 2. Arturo Lizarraga-Jorge Segura beat Cody Daubs- Nick Gertzbaer, 6-2, 6-0
JV: CMA 3, Marian 2

Boys soccer
Gonzalez lifts Lions
Roberto Gonzalez gave Bremen a late goal, and the Lions held off Mishawaka in the closing minutes for a 2-1 victory on the road at Baker Complex Monday.
Gonzalez scored on a Sam Bickel assist in the 73rd minute as the visitors snapped a 1-1 tie to move to 13-0-2 on the year.
Don Browning opened scoring in the fourth minute to give the Lions an initial 1-0 advantage before Luis Juarez knotted the game up in the 26th minute.
Austin Adams made a stellar 10 saves, and C.J. Thornton finished with three in the win.
• BREMEN 2, MISHAWAKA 1
At Mishawaka
FIRST HALF
B — Don Browning 4th minute
M — Luis Juarez 26th minute
SECOND HALF
B — Roberto Gonzalez (Sam Bickel), 73rd minute
Saves: Mishawaka 8 (Blake Kozlowski); Bremen 13 (Austin Adams 10, C.J. Thornton 3)
Shots: Bremen 12, Mishawaka shots not given
Record: Bremen 13-0-2
JV score: Bremen 7, Mishawaka 8

Girls soccer
Bremen shuts out West Noble
The Lady Lions recorded a lopsided 21-1 shot advantage, and Bremen shut out West Noble 3-0 Monday.
Katelyn Aguayo put the Lions on the board in the eighth minute, and Jasmine Shafer scored two goals on assists by Amanda Napier and Jasmine Aguayo.
Regan Murphy made one save in goal for the shutout.
• BREMEN 3, WEST NOBLE 0
B — Katelyn Aguayo 8th minute
B — Jasmine Schafer (Amanda Napier) 36th min
SECOND HALF
B — Schafer (Jasmine Aguayo) 69th minute
Shots: Bremen 21, WN 1
Saves: Bremen (Regan Murphy 1), WN 5
Corners: Bremen 4, WN 2
St. Joe blanks CGA
Culver Girls Academy lost a 5-0 girls soccer match on the road against St. Joseph’s Monday.
Olivia Fox made eight saves and Gabriella Switaj recorded five, but it wasn’t enough to get the Lady Eagles the win as they were outshot 19-5.
• ST. JOSEPH 5, CULVER GIRLS ACADEMY 0
At North Field
FIRST HALF
SJ — Catherine Raster (Rachel Staud), 4th minute
SJ — C. Raster unassisted, 13th minute
SJ — Sam Kambol (Amanda Hastings), 16th minute
SJ — C. Raster (Staud), 18th minute
SECOND HALF
SJ — Madeline Raster (Kambol), 53rd minute
Shots: St. Joseph 19, CGA 5
Saves: St. Joseph 5 (Cat Edmonds 2, Denise Duggan 3), CGA 14 (Olivia Fox 8, Gabriella Switaj 6)
J.V. score: St. Joseph 4, Culver Girls Academy 0

Volleyball
Glenn gets Goshen
John Glenn grabbed the early momentum with an extended win in game one, then bounced back from a loss in game two to beat Goshen 28-26, 15-25, 25-12, 25-18 in a volleyball match Monday.
Riley Patterson finished with 13 kills, while Emily Schmalzried put away 12 kills with 23 digs. Kyler Columbia set 30 assists, and Brittany Schmidt finished with 24 digs for the Lady Falcons, who moved to 10-14.
• JOHN GLENN 3, GOSHEN 1 (28-26, 15-25, 25-12, 25-18)
Glenn stats
Kills: Riley Patterson 13, Emily Schmalzried 12
Assists: Kyler Columbia 30
Digs: Brittany Schmidt 24, Emily Schmalzried 23
Record: Glenn 10-14
J.V. score: Glenn 2, Goshen 0 (25-15, 25-20)

Boys cross country
Falcons fly past 5-way field
Luke Runyan and Joe Mahank went one-two, and John Glenn beat out Triton, Jimtown and host Oregon-Davis, while Bethany Christian was unable to field a full team in a five-way boys cross country meet at OD Monday.
Runyan clocked a 17:07 to win the race, while Mahank turned in a 17:23 in second. Teammate Ryan Kulwicki finished fourth, Tony Carrasco was seventh, and Alex Runyan finished ninth.
Trenton Stackhouse paced Triton with an 18:39 for fifth place, while Bryce Wanemacher was eighth at the meet.
• JOHN GLENN 21, TRITON 40, JIMTOWN 76, OREGON-DAVIS 124, BETHANY CHRISTIAN NS
At Hamlet
Top 10: 1. Luke Runyan (G), 17:07; 2. Joe Mahank (G), 17:23.; 3. Trenton Stackhouse (T), 17:32; 4. Ryan Kulwicki (G), 18:33; 5. Trenton Cooper (T), 18:39; 6. Jesse Bontrager (BC), 18:40; 7. Tony Carrasco (G), 18:44; 8. Bryce Wanemacher (T), 18:47; 9. Alex Runyan (G), 18:58; 10. Nathan Palmer (G), 19:04.

Girls cross country
Kann wins, Triton loses
Allie Kann won the race, but Triton lost out to Jimtown while John Glenn and Oregon-Davis were unable to post team scores in a four-way meet in Hamlet.
Kann clocked a 21:19 to win the race, while teammate Lexi Miller finished third, and Kayleigh Craig was sixth for the Lady Trojans.
Zoe Heying placed fifth and Madisen Kobit was 10th for Glenn, while Taylor Kranenburg finished seventh for OD.
• JIMTOWN 27, TRITON 32, JOHN GLENN, NS, OREGON-DAVIS NS
At Hamlet
TOP 10: 1. Allie Kann (T), 21:19. 2. Raelle Hurtekant (J) 21:55. 3. Lexi Miller (T), 22:07; 4. Justice Newand (J), 22:27; 5. Zoe Heying (G), 22:51. 6. Kayleigh Craig (T), 23:43; 7. Taylor Kranenburg (O-D), 23:52; 8. Kyleigh Grimson (J), 24:02; 9. Rachael Miller (J), 24:19. 10. Madisen Kobit (G), 24:22.

JV football
Rockies battle past Warriors, 28-20
The Plymouth Rockies JV football team traveled to Wawasee Saturday morning, rallying to beat the host Warriors in a 28-20 thriller.
The Rockies trailed in the third quarter but rallied for two second half scores to gain the win. The offense was led by quarterback Kyle Lacefield and running back Camden Hisey. The defense was well-’man’ned by Owen Manns and Scott Lee.
The JV is now 6-0 and hosts Concord this Saturday.

Jr high volleyball
Red Storm win Eagle Stars Invite
Lincoln’s eighth grade volleyball team traveled to Columbia City Saturday, winning the Indian Spring Eagle Stars Invitational with a 4-0 finish on the day.
In the championship match the Red Storm faced strong serving and hitting from Fort Wayne Carroll. After losing the first game 25-16, Lincoln came back to win the second game 25-21 and captured the title in the third game, 15-11.
The Red Storm beat Riverview 25-19, 25-10, DeKalb 25-10, 25-23 and Indian Springs 25-14, 25-12 in pool play to advance to the championship.
Leading Lincoln for the day were L.J. Singleton and Ashley Harrell setting, Harrell, Kennedy Snyder, Emily Hoffer, Alli Dennie and Anna Bockman in serving, Snyder, Bockman Dennie and Hoffer in passing, Bockman, Dennie, Singleton, Harrell, Erin Hunter and Nicole Horvath in hitting and Horvath in blocking.
Lincoln improves to 13-1 with Saturday’s finish.

Men’s college soccer
Ancilla drops to No. 9 Schoolcraft
Ancilla’s men’s soccer team was defeated 3-0 by Schoolcraft College on Friday.
Schoolcraft came into the match against Ancilla (1-4-2) ranked ninth in the national poll and had conceded a mere three goals in total this season.
The Chargers look to bounce back with their next game on the road Wednesday against conference opponent Jackson Community College.