Results 6-27

Golf
Prentkowski wins at Erskine
North Liberty’s Tyler Prentkowski shot a 4-over-par 74 at Erskine to win the boys 15-16 division, and Bremen’s Zach Gurtner tied for third two strokes back in an Indiana Golf Foundation Mountain Dew Tour event in South Bend Tuesday.
Micah Calhoun of Plymouth tied for 13th in the boys 13-14 division with a 92. Bremen’s Micah Knoblock was 11th in the boys 17-19 division with an 83, while Culver’s Zach Allyn shot an 89 to finish 15th in the flight.

Marshall County tour stops at Sprig
Plymouth’s John Schenk shot a 38 to top Argos’ Killian Bailey and Gregory Music by a stroke and win the boys 12-13 division in a Marshall County Junior Golf Tour event at Sprig O’Mint.
Morgan Oberley finished first in the girls 12-14 competition, while fellow Plymouth golfer Randi Dunn finished third in the division with a 54, and John Glenn’s Anna Schmeltz placed one stroke back of Oberley in second.
Plymouth’s Emily Berger and Emily Denney finished second and third in the girls 15-18 flight with respective scores of 90 and 95, meanwhile.
Julia Marohn won the girls 8-11 contest with a 30, and Claudia Marohn tied for second with a 37.
Reis Yoder shot an 84 to finish second in the boys 14-15 group, while LaVille’s Michael Butler was third with an 86.
LaVille’s Matt Butler was first in the boys 10-11 group with a 30, and Bryce Carmichael was third in the flight with a 36.
Triton’s Cole McKinney topped the boys 8-9 group with a 23, while St. Michael’s golfer Ethan Oliver was second with a 29, and Triton’s Gavin Butler, LaVille’s Nathan Watts and Bremen’s Sam Pfefferle all tied for third with scores of 30.
• MARSHALL COUNTY JUNIOR GOLF TOUR
At Sprig O’Mint
Girls 15-18
1. Audrey Henderson (Penn) 86, 2. Emily Berger (Plymouth) 90, 3. Emily Denney (Plymouth) 95
Girls 12-14
1. Morgan Oberley (Plymouth) 46, 2. Anna Schmeltz (Glenn) 47, 3. Randi Dunn (Plymouth) 54
Girls 8-11
1. Julia Marohn (Plymouth) 30, 2. TIE Lucy Pugh (Winamac), Claudia Marohn (Plymouth) 37
Boys 16-17
1. Nick Foy (Elkhart Memorial) 75, 2. TIE Trent Elliott (Culver), Payton Grubbs (NorthWood) 78
Boys 14-15
1. Peyton Kime (Concord) 81, 2. Reis Yoder (Plymouth) 84, 3. TIE Michael Foy (Elkhart), Michael Butler (LaVille) 86
Boys 12-13
1. John Schenk (Plymouth) 38, 2. Killian Bailey (Argos) 42, Gregory Music (Triton) 43
Boys 10-11
1. Matt Butler (LaVille) 30, 2. Aaron Berger (Hums) 33, 3. Bryce Carmichael (Plymouth) 36
Boys 8-9
1. Cole McKinney (Triton) 23, 2. Ethan Oliver (St. Michael’s) 29, 3. TIE Gavin Butler (Triton), Nathan Watts (LaVille), Sam Pfefferle (Bremen) 30