Skip to main content

Results 4-25

April 25, 2012

Girls track
Plymouth splits NLC 3-way
Plymouth beat Wawasee 94-38 but lost to Elkhart Memorial 72-60 in a three-way Northern Lakes Conference meet at Wawasee Tuesday.
Allie Wright was a fourpeat winner for the Lady Pilgrims, claiming top prize in the 200, 400 — where she and Allson Hoeffler went one-two — and as the anchor on Plymouth’s winning 3200 and 1600 relay teams.
Shelby Harrel won the individual 3200, and Meagan Fisher tied with teammate Kaydon Fosler for tops in the high jump, as well as competing on the Pilgrims’ winning relays.
• PLYMOUTH 94, WAWASEE 38; ELKHART MEMORIAL 95, WAWASEE 37; MEMORIAL 72, PLYMOUTH 60
At Syracuse
3200 relay: 1. Plymouth (Meagan Fisher, Maggie Morrow, Libby Read, Allie Wright) 10:09.94, 2. Memorial 10:19.71, 3. Memorial 12:08.28; 100 hurdles: 1. Stephanie Bettis (EM) 17.24, 2. Katelyn O’Neal (P) 18.12, 3. Sammi Davis (P) 18.36; 100: 1. Kayla Pawling (EM) 13.64, 2. Megan Maxwell (P) 13.68, 3. Ashayla Mills (EM) 13.75; 1600: 1. Sierra Moore (EM) 5:18.50, 2. Abby Patrick (P) 5:39.00, 3. Read (P) 5:41.00; 400 relay: 1. Elkhart Memorial (Mills, Pawling, Bettis, Victoria Mills) 52.04, 2. Plymouth 53.84, 3. Wawasee 56.01; 400: 1. Wright (P) 59.73, 2. Allison Hoeffler (P) 1:02.29, 3. Haley Lehman (EM) 1:04.36; 300 hurdles: 1. Michelle Bowen (EM) 52.43, 2. Davis (P) 53.35, 3. Kaydon Fosler (P) 54.08; 800: 1. Hannah Wilczynski (W) 2:21.76, 2. Jen Slabaugh (W) 2:25.47, 3. Breanna Robinson (W) 2:28.79; 200: 1. Wright (P) 26.49, 2. Pawling (EM) 27.14, 3. Tailor Schultheis (EM) 28.22; 3200: 1. Shelby Harrell (P) 12:23.24, 2. Abby Patrick (P) 12:23.62, 3. Courtney Linnemeier (W) 12:23.65; 1600 relay: 1. Plymouth (Fisher, Emmelyn Brandt, Hunter Stevens, Wright) 4:13.90, 2. Memorial 4:20.89; Long jump: 1. Schultheis (EM) 16-0, 2. Bettis (EM) 15-7, 3. Pawling (EM) 14-11; High jump: 1. (tie) Fisher (P), Fosler (P) 4-10, 3. Bettis (EM) 4-10; Shot put: 1. Jordan Edington (W) 35-10, 2. Deanna Cornelius (EM) 33-9½, 3. Breann Johnson (W) 33-6½; Discus: 1. Mallory Conrad (EM) 112-3, 2. Cornelius (EM) 103-½, 3. Edington (W) 100-7; Pole vault: 1. Sarah Rozow (W) 8-6, 2. Cassie Quissell (P) 7-6, 3. Chelsea Bettis (EM) 7-6.

Bremen beats New Prairie
Bremen beat New Prairie in a Northern State Conference track meet on the road Tuesday, 73-58.
The Lady Lions went one-two in the 100 hurdles, the 100-meter dash and the 400 at the meet and won two of three relays.
Jenna Pfeiffer won both hurdles races, the high jump and competed on Bremen’s winning 1600 relay team, and Paige Weldy won the 100, 200 and competed on Bremen’s winning 400 and 1600 relays.
• BREMEN 73, NEW PRAIRIE 58
At New Carlisle
3200 relay 1. New Prairie (Kelsey Tyler, Erin O’Laughlin, Rachel Thompson, Alex McBride) 10:31, 2. Bremen 10:47; 100 hurdles: 1. Jenna Pfeiffer (B) 15.9, 2. Kaley Gann (B) 17.3; 100: 1. Paige Weldy (B) 13.11, 2. Shannon Miller (B) 13.2; 1600: 1. McBride (NP) 5:21.5, 2. Thompson (NP) 5:26.4; 400 relay: 1. Bremen (Jasmine Shaffer, Vianca Montes Deoca, Weldy, Miller) 51.8; 400: 1. Jorgi Klockow (B) 1:06, 2. Shaffer (B) 1:06.1; 300 hurdles: 1. Pfeiffer (B) 48.3, 2. Allison Vogeler (NP) 48.7; 800: 1. Tyler (NP) 2:30.1, 2. Megan Burcham (B) 2:34.3; 200: 1. Weldy (B) 27.2, 2. Heidi VanWaardenburg (NP) 28.3; 3200: 1. McBride (NP) 11:45.6, 2. Sara Slabaugh (B) 12:00; 1600 relay: 1. Bremen (Miller, Klockow, Weldy, Pfeiffer) 4:15.7, 2. New Prairie 4:30.9; Long jump: 1. Gann (B) 15-¾, 2. Vogeler (NP) 14-1¼; High jump: 1. Pfeiffer (B) 5-5, 2. Amber Carlisle (NP) 4-8; Shot put: 1. Katei McKnight (NP) 29-½, 2. Sara Krieger (B) 26-¾; Discus: 1. McKnight (NP) 78-3, 2. Anna Grove (B) 64-10; Pole vault: 1. Melissa Rieckmann (NP) 6-6, 2. Heather Shore (NP) 6-6.

Boys track
Glenn tops field at Triton
John Glenn topped the field, while Knox split with Glenn and Triton in a Northern State Conference three-way boys track meet in Bourbon Tuesday.
Lucas Runyan won the 1600 and competed on Glenn’s winning 3200 and 1600 relay squads, Alex Crump won the 400 and competed on the 3200 and 1600 relays, Josh Shank won the high jump and competed on Glenn’s winning 1600 relay, Cameron Mester competed on Glenn’s winning 3200 and 1600 relays, and Taylor Williams won the 100 and competed on Glenn’s winning 400 relay team.
Tyler Ameigh won the 110 hurdles, Dillon Meadway won the 300 hurdles, and Blake Johnson won the pole vault for the Trojans.
Elliott Coad topped the 800 field for Knox’s lone win of the meet.
• JOHN GLENN 89, KNOX 43, TRITON 35
At Bourbon
3200 relay 1. Glenn (Lucas Runyan, Cameron Mester, Josh Bolen, Alex Crump) 8:55; 110 hurdles: 1. Tyler Ameigh (T) 16.1, 2. Austin Heise (K) 19.1; 100: 1. Taylor Williams (G) 11.2, 2. Kyle Beacham (G) 11.9; 1600: 1. Runyan (G) 4:55, 2. Joe Mahank (G) 4:57; 400 relay: 1. Glenn (Beacham, Taylor Williams, Joe Jaworski, Niles Stickler) 46.0; 400: 1. Crump (G) 55.6, 2. Zach Baros (K) 56.3; 300 hurdles: 1. Dillon Meadway (T) 48.9, 2. Heise (K) 49.8; 800: 1. Elliott Coad (K) 2:05, 2. Trenton Stackhouse (T) 2:09; 200: 1. Chris Gomez (G) 25.0, 2. Baros (K) 25.1; 3200: 1. Mahank (G) 10:40, 2. Ryan Kulwicki (G) 11:09; 1600 relay: 1. Glenn (Mester, Josh Shank, Runyan, Crump) 3:45; Long jump: 1. Stickler (G) 17-3, 2. Shank (G) 16-6; High jump: 1. Shank (G) 5-8, 2. Crump (G) 5-8; Shot put: 1. Hunter Schuman (G) 45-5½, 2. Tyler Keeton (K) 40-9½; Discus: 1. Williams (G) 110-6½, 2. Keeton (K) 109-2; Pole vault: 1. Blake Johnson (T) 10-6, 2. Nathan Lynch (K) 8-6.

Bremen loses heartbreaker at New Prairie
Bremen lost its Northern State Conference dual meet at New Prairie Tuesday by a heartbreaking four-point margin, 68-64.
Josh Brenneman led the Lions with wins in the hurdles races and the long jump as well as on his team’s winning 1600 relay team, while Sam Lacher finished first in the 100- and 200-meter dashes, Ryan Zellmer won the 400 and competed on Bremen’s winning 1600 relay, and Thomas Dean won the 3200.
• NEW PRAIRIE 68, BREMEN 64
At New Carlisle
3200 relay 1. New Prairie (Tyler Szynal, Zac Orsborn, David Kampf, Ian Silver) 8:31.3, 2. Bremen 9:03.4; 110 hurdles: 1. Josh Brenneman (B) 14.7, 2. Steve Mattasits (NP) 17.0; 100: 1. Sam Lacher (B) 11.1, 2. Russell Spaid (NP) 11.6; 1600: 1. Nick Arndt (NP) 4:36.7, 2. Silver (NP) 4:39.8; 400 relay: 1. New Prairie (Derrick Brewer, Adam Burns, Nate Kujawa, Russell Spaid) 45.6, 2. Bremen 45.7; 400: 1. Ryan Zellmer (B) 53.6, 2. Cannon Barnard (NP) 54.7; 300 hurdles: 1. Brenneman (B) 40.6, 2. Mattasits (NP) 42.4; 800: 1. Arndt (NP) 2:01.60, 2. Jack Jordan (B) 2:3.70; 200: 1. Lacher (B) 22.7, 2. Spaid (NP) 24.3; 3200: 1. Thomas Dean (B) 10:33.7, 2. Jared Fitch (B) 10:47.7; 1600 relay: 1. Bremen (Evan Wilson, Jordan, Zellmer, Brenneman) 3:32.00; Long jump: 1. Brenneman (B) 19-4¾, 2. Austin Ginter (NP) 18-7¼; High jump: 1. Kujawa (NP) 5-10, 2. Zellmer (B) 5-8; Shot put: 1. Kody Kleine (NP) 45-7¼, 2. Matt Ringer (B) 38-2½; Discus: 1. Kleine (NP) 113-9, 2. Aaron McKenzie (B) 109-5.

Girls tennis
Bremen stays perfect in NSC
Bremen remained unbeaten in Northern State Conference play with a sweep of host New Prairie in New Carlisle Tuesday.
The Lady Lions won in straight sets on all but the 2 doubles court, where Haley Moren and Alexa Harshbarger battled back from a narrow loss in the opening set to put Lauren Sera and Brooke Kresca away in three, 5-7, 6-4, 6-3.
Morgan Smith shut out New Prairie’s Lauren O’Malley in 1 singles play, 6-0, 6-0 as Bremen moved to 9-2 overall with an unblemished 4-0 conference mark.
• BREMEN 5, NEW PRAIRIE 0
At New Carlisle
Singles: 1. Morgan Smith beat Lauren O’Malley 6-0, 6-0; 2. Chelsea Anglin beat Riana Sass 6-3, 6-3; 3. Kirstyn Buck beat Nicole VanHeste 6-2, 6-2.
Doubles: 1. Anna Arch-Genessa Morris beat Alli Marley-Lisa Fischer 6-1, 6-1; 2. Haley Moren-Alexa Harshbarger beat Lauren Sera-Brooke Kresca 5-7, 6-4, 6-3.
Record: New Prairie 2-5 (1-2 NSC), Bremen 9-2 (4-0 NSC).
JV score: Bremen, New Prairie 3.

Lady Pilgrims lose at Concord
Plymouth lost a 4-1 Northern Lakes Conference meet at Concord Tuesday.
The Lady Pilgrims’ lone win came at 2 singles, where Allie Berger beat Concord’s Jenna Landis in a three-setter, 6-4, 4-6, 7-5.
Plymouth slips to 4-3 on the year with a 1-2 conference mark.
• CONCORD 4, PLYMOUTH 1
At Dunlap
Singles: 1. Kailee Queener (C) beat Kelly Hoeffler 7-5, 6-4; 2. Allie Berger (P) beat Jenna Landis 6-4, 4-6, 7-5; 3. Hailey Stiver (C) beat Ellen Smith 6-3, 6-0.
Doubles: 1. Kathrin Bennett-Katie Showalter (C) beat Marissa German-Andria Shook 6-4, 6-1; 2. Sam Lutian-Megan Auger (C) beat Emily Blake-Mikayla German 6-4, 6-3.
JV score: Concord 10, Plymouth 4
Records: Concord 6-2 (4-0 NLC), Plymouth 4-3 (1-2 NLC)

Baseball
Triton loses to Whitko
Whitko scored six runs in the fifth and sixth innings en route to a 9-5 win in a back and forth game at Triton Tuesday.
Cordale Keyser went 3-for-3, Zak Shively went 2-for-3 with a triple, and Keita Morikawa went 2-for-4 with an RBI for the Trojans.
Cole Creighbaum took the loss on the mound giving up seven hits with three strikeouts, four walks and two hit batsmen for six earned runs lasting through five and a third innings.
Triton slips to 4-7 with the loss.
• WHITKO 9, TRITON 5
At Bourbon
Whitko: 100 124 1 — 9 8 3
Triton: 100 202 0 — 5 8 5
E. Nicodemus (W); Cole Creighbaum (L), Pete Kauffman (6)
3B: E. Nicodemus (W), Zak Shively (T)
Records: Triton 4-7, Whitko 9-4

CMA shuts out Tippy Valley
Culver Military shut out visiting Tippecanoe Valley, 6-0 Tuesday at home.
Kyle Bartelman got the win on the mound for the Eagles, Trent Kolden tripled and doubled, and Perly Provost, Ralph Laux and Kieran Smith doubled for CMA.
• CULVER MILITARY 6, TIPPECANOE VALLEY 0
At Culver
TV: 000 000 0 - 0 4 2
CMA: 212 001 x - 6 9 2
Kyle Bartelman (W), Drew Schroeder (4), Colt Vessels (7) and Kevan Bjornson; Nick Kindig (L), Jarred Littlejohn (5) and Jacob Ritchey.
2B: Trent Kolden (CMA), Perley Provost (CMA), Ralph Laux (CMA), Kieren Smith (CMA)
3B: Kolden (CMA)

Softball
Herbster powers LaVille in win at Glenn
LaVille edged John Glenn 6-3 in a Northern State Conference game at Glenn Tuesday.
Hannah Herbster homered to help her on cause and gain the win inside the circle, and she also doubled at the game.
Aubrey Banks doubled for Glenn, and Holly Adams took the loss pitching through four innings.
• LaVILLE 6, GLENN 3
At Walkerton
LaVille: 102 201 0 — 6 8 2
Glenn: 000 010 2 — 3 6 2
Hannah Herbster (W); Holly Adams (L), Macy Jankowski (5).
2B: Aubrey Banks (G), Herbster (L)
HR: Herbster (L)
Record: Glenn 6-5 (2-2 NSC)
JV score: Glenn 18, Culver Girls Academy 3

Knox starts fast at Argos
Knox put up four runs in the first inning en route to a 10-1 win over host Argos Tuesday.
The Lady Redskins finished with 15 hits, including Kerstin Gierlowski’s homer and doubles by Sarah Coad, Aubrey Winterrowd and winning pitcher Autumn Schlarp.
Charlie Horn homered but took the loss in the circle for Argos.
• KNOX 10, ARGOS 1
At Argos
Knox: 401 410 0 — 10 15 0
Argos: 000 100 0 — 1 2 3
Autumn Schlarp (W); Charlie Horn (L), Allison Flower (5)
2B: Sarah Coad (K), Schlarp (K), Aubrey Winterrowd (K)
HR: Horn (A), Kerstin Gierlowski (K).

Record: Argos 4-8.
College softball
Ancilla sweeps at Jackson
The Ancilla College softball team picked up two big Michigan Community College Athletic Association (MCCAA) Western Conference wins at Jackson Community College winning 15-3 in six innings and 5-3 to move into fourth in the MCCAA West.
Kaitlyn Dreibelbis and Courtney Clark accounted for seven of Ancilla’s 15 hits in the first game. Dreibelbis finished 4-for-5 with three runs scored and an RBI, while Clark was 3-for-5 with an RBI. Kayleigh Schroeder, Gretchen Gieseking and Kelci Waters added two hits each for the Chargers.
Courtney Clark earned win number 11 on the season, allowing just two earned runs in six innings of work.
Game two saw every Ancilla starter get a hit, as the Chargers knocked out 10 hits in the contest. Clark was the only multiple-hit performer for Ancilla, going 2-for-4 with three RBI. Emily Steele gained her eighth win of the season, allowing three runs in seven innings of work.

College tennis
Belles downed by Hornets
The Saint Mary’s tennis team fell in a tough 6-3 match to Michigan Intercollegiate Athletic Association foe Kalamazoo on Tuesday afternoon.
Plymouth alumna Shannon Elliott took an early lead before falling 2-6, 6-2, 6-1 in what turned out to be the deciding match at 3 singles.
Elliott and 2 doubles partner Kayle Sexton won 8-6 as the Belles won all three doubles matches at the conference tilt.
The Belles (10-8, 3-4 MIAA) will host Hope on Saturday at 1 p.m.

Fishing
Bremen’s Miller wins 2nd Bass Masters event
Gale Miller of Bremen won the second MARCO Bass Masters tournament Sunday on Palestine Lake. Second was Kevin Kersey of Plymouth, and third was Shawn Mark of Bourbon.
MARCO Bass Masters is currently looking for new members. The organization meets the first Wednesday of every month at 7:30 p.m. at Collins Realty on North Michigan Street.
Anyone interested may send an E-mail to kekersey@hotmail.com or call 780-6306.

View more articles in:
S M T W T F S
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
Add to calendar
PLYMOUTH — It’s a theme that’s become all too familiar for Plymouth Post 27. The Diamond Spyders’...
PLYMOUTH — Due to the early holiday deadline, Plymouth Post 27’s Patriot Tournament opener with...
SACRAMENTO, Calif. — Morgan Uceny’s fan page on Facebook was filled with messages of support Sunday...

 

.

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes