Skip to main content

Results 1-25

January 25, 2011

Girls basketball
• BETHANY CHRISTIAN 46, LAVILLE 42, OT
At Goshen
Score by quarters
LaVille: 9 20 26 37 42
Bethany: 4 22 27 37 46
LAVILLE (42): Kaitlyn Kopetski 12; Jesse Feitz 10; Zoe Bullick 6; Leigha Manuel 5; Elaine Schmeltz 5; Lynae Hostrawser 2; Kyla Coblentz 2. TOTALS: 12 16-21 42.
BETHANY CHRISTIAN (46): Marla zumFelde 27; Malaina Weldy 7; Natalie Thorne 5; Mattie Lehman 3; Alena Yoder 3; Gina Gautsche 1. TOTALS: 12 19-25 46.
3-point goals: LaVille 2 (Manuel, Schmeltz), Bethany Christian 3 (zumFelde 3). Total fouls (fouled out): LaVille 18 (Kopetski), Bethany Christian 18 (Thorne, Hochstetler)
JV score: LaVille 35, Bethany Christian 3.

Gymnastics
• WEST NOBLE 77.75, PLYMOUTH 64.5
At Plymouth
Vault: 1. Nicky Davis (P) 8.85; 2. Kennedy Champion (WN) 8.5
Uneven bars: 1. Nicky Davis (P) 7.7; 2. JoAnna Ness (WN) 5.0
Balance beam: 1. Nicky Davis (P) 8.3; 2. JoAnna Ness (WN) 6.6.
Floor exercise: 1. Nicky Davis (P) 7.95; 2. JoAnna Ness (WN) 7.75.
All-around: 1. Nicky Davis (P) 32.8; 2. JoAnna Ness (WN) 27.4.
JV score: West Noble 48.55, Plymouth 48.15.

Girls swimming
• CGA 117.50, NEW PRAIRIE 68.50
At Culver
200 Medley Relay: 1. CGA (Catherine Potter, Rory Byrne, Lauryn Robinson, Michele Tanke-Juska) 2:02.27; 2. NP (Jessica McFarland, Sami Vogeler, Nicole Vanheste, Melanie Herrold) 2:08.79. 200 Freestyle: 1. Michele Tanke-Juska (CGA) 2:09.68; 2. Lindsay Lowman (NP) 2:13.92. 200 IM: 1. Betsy Whitfield (CGA) 2:29.75; 2. Nina Simonini (CGA) 2:48.28. 50 Free: 1. Lauryn Robinson (CGA) 26.68; 2. Eberle Miller (CGA) 27.54. Diving: 1. Kymra Keigley (NP) 207.45; 2. Andrea Canacci (CGA) 170.20.
100 Butterfly: 1. Jessica McFarland (NP) 1:05.5; 2. Lauryn Robinson (CGA) 1:05.45. 100 Free: 1. Eberle Miller (CGA) 0:59.63; 2. Caitlin Lovan (NP) 1:01.34. 500 Free: 1. Michelle Tanke-Juska (CGA) 5:41.15; 2. (tie) Lindsay Lowman (NP) and Sophia Grazian (CGA) 5:59.60. 200 Free Relay: 1. CGA (Jamie Powell, Nina Simonini, Rory Byrne, Eberle Miller) 1:51.88; 2. NP (Erin Suttor, Nicole Vanheste, Lindsay Lowman, Caitlin Lovan) 1:52.11. 100 Backstroke: 1. Catherine Potter (CGA) 1:06.42; 2. Jessica McFarland (NP) 1:07.73. 100 Breaststroke: 1. Rory Byrne (CGA) 1:16.65; 2. Betsy Whitfield (CGA) 1:20.40. 400 Free Relay: 1. NP (Erin Suttor, Lindsay Lowman, Jessica McFarland, Caitlin Lovan) 4:04.36; 2. CGA (Madeleine Gillingham, Nina Simonini, Michele Juska-Tanke, Lauryn Robinson) 4:09.62.

Boys swimming
• PLYMOUTH 125, TIPPY VALLEY 49
At Plymouth
200 medley relay: 1. Plymouth (Jake Martin, Blake Milliser, Ben Shortt, Elliot Eads) 2:01.77; 2.Tippecanoe Valley, 2:02.18; 200 freestyle: 1. Poaolo Palmitessa (P) 2:03.43; 2. Matthew Pearson, 2:26.31; 200 individual medley: 1. (tie) Tommy Alexander (TV) and Brandon Brashere (P) 2:24.17; 50 freestyle: 1. Jordan Wendel (P) :27.11; 2. Ben Shortt (P) :27.81; Diving: 1. John Slater (P) 147.85; 2. Brady Ruffing (P) 126.8; 100 butterfly: 1. Tom Serf (P) 1:09.23; 2. Clayton Maddox (P) 1:15.15.
100 freestyle: 1. Kenneth Surface (TV) :56.1; 2. Richie Sutch (P) 1:03.68; 500 freestyle: 1. Elliot Eads (P) 6:00.11; 2. Tommy Alexander (TV) 6:14.64; 200 freestyle relay: 1. Plymouth (Poaolo Palmitessa, Jared Hill, John Slater, Elliot Eads) 1:43.59; 2. Plymouth, 1:52.07; 100 backstroke: 1. Kenneth Surface (TV) 1:08.21; 2. Jared Hill (P) 1:10.3; 100 breaststroke: 1. Poaolo Palmitessa (P) 1:10.32; 2. Blake Milliser (P) 1:16.76; 400 freestyle relay: 1. Plymouth (Elliot Eads, Jake Martin, Ben Shortt, Jared Hill) 3:37.2; 2. Tippecanoe Valley, 4:13.44.

• CMA108.50, NEW PRAIRIE 77.50
At Culver
200 Medley Relay: 1. CMA (David DeVries, Leopoldo Burguete, Javier Bravo, Zach Grant) 1:50.41; 2. NP (Josh Wyller, Keith Fischer, Hunter Papai, Todd Suttor) 1:50.64. 200 Freestyle: 1. David DeVries (CMA) 1:54.10; 2. Todd Suttor (NP) 2:07.06. 200 IM: 1. Josh Wyller (NP) 2:19.0, 2. Javier Bravo (CMA) 2:22.77. 50 Free: 1. Keith Fischer (NP) 22.82; 2. Jose Herrera (CMA) 24:90. Diving: 1. Allen Hutson (NP) 194.60; 2. Kyle Kenyon (NP) 187.60.
100 Butterfly: 1. Hunter Papai (NP) 1:00.77; 2. Javier Bravo (CMA) 1:03.02. 100 Free: 1. Keith Fisher (NP) 49.83; 2. Zach Grant (CMA) 52.38. 500 Free: 1. David DeVries (CMA) 5:19.23; 2. Josh Wyller (NP) 5:36.83. 200 Free Relay: 1. NP (Hunter Papai, Drake Wilson, Josh Wyller, Keith Fischer) 1:36.90; 2. CMA (Bryan DeVries, Pablo Padilla, Javier Bravo, Jose Herrera) 1:42.12. 100 Backstroke: 1. Zach Grant (CMA) 1:02.59; 2. Adan Beltrones (CMA) 1:06.48. 100 Breaststroke: 1. Leopoldo Burguete (CMA) 1:10.86; 2. Bryan DeVries (CMA) 1:13.89. 400 Free Relay: 1. CMA (Zach Grant, Leopoldo Burguete, Jose Herrera, David DeVries) 3:38.76.

View more articles in:
S M T W T F S
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
 
 
Add to calendar
Here are some scores from Friday night's football openers. Check out Saturday's edition of the...
PLYMOUTH — The Diamond Spyders may be too young to remember disco, but even they could appreciate a...
PLYMOUTH — Plymouth Post 27 looked to be cruising to an opening-round victory over Kokomo Post 6 in...

 

.

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes