Skip to main content

Marshall County Junior Golf Tour concludes with event at Plymouth Rock

July 26, 2011

PLYMOUTH — Three Culver golfers won their division at the final Marshall County Junior Golf Tour event at Plymouth Rock Golf Course and seized tour championships in the process.
Zach Allyn of Culver shot an 82 at Plymouth Rock, winning the Boys 16-17 division at the meet and topping the final standings for the division by one point with 20. Kendall Fosler of Plymouth also shot an 82 at Plymouth Rock and finished fifth in the final standings with 16 points.
Another Culver golfer, Trent Elliott shot a 79 to beat out Plymouth's Nate Kolter for the win in the Boys 14-15 Division at Plymouth Rock and seized himself the junior tour championship for the division in the process, while Addyson Allyn turned in a 44 to win the day and top the season-ending standing in the Boys 12-13 group.
Matt Butler of LaVille won the Boys 10-11 Division at Plymouth Rock, but it was third-place finisher John Schenk of Plymouth who won the junior tour championship with a total of 44 points in the division. Triton's Cole McKinney won both the event and the season championship in the Boys 8-9 group, meanwhile.
Katie Zielinski of Penn turned in an 87 ahead of Plymouth's Amanda McPherron to finish atop the Girls 15-17 standings with second-place finisher and Penn teammate Emily Song, while McPherron placed third overall. LaVille's Lauren Read and Argos' Abby Manikowski won both the Plymouth Rock event and the season championship in the Girls 12-14 and 8-11 groups, respectively.
Marshall County
Junior Golf Tour
At Plymouth Rock Golf Course
Boys 16-17
1. Allyn, Zach (Culver) 82
2. Fosler, Kendall (Plymouth) 82
3. Brooks, Austin (Penn) 90
4. Weiss, Ben (Glenn) 101
Boys 14-15
1. Elliott, Trent (Culver) 79
2. Kolter, Nate (Plymouth) 82
3. Schenk, Ben (Plymouth) 83
4. Hurford, Blake (Oregon-Davis) 94
5. Klotz, Hayden (Northwood) 95
6. Strong, Jake (Glenn) 101
7. Kline, Kyle (Argos) 106
8. Wilhelm, Zach (Argos) 126
Boys 12-13
1. Allyn, Addyson (Culver) 44
2. Pugh, Luke (Winamac) 46
3. Dowdy, Austin (Jackson) 47
4. Kreft, Braden (Triton) 50
5. Johnson, Michael (Plymouth) 51
6. Music, Greg (Triton) 52
7. TIE Butler, Michael (LaVille) 53
7. TIE Lindsey, Camden (Bremen) 53
9. Cooper III, Richard (Lincoln) 55
10. TIE Strong, Matt (Glenn) 59
10. TIE Hunter, John (Plymouth) 59
12. BonDurant, Thad (Bremen) 62
13. TIE Standley, Trey (Triton) 63
13. TIE Howell, Austin (Triton) 63 
13. TIE Briles, Dalton (Lincoln) 63
16. Gochenour, Wyatt (Triton) 65
16. TIE Ukinski, Josh (Bremen) 65
18. Thomas, Tyler (LaVille) 69
Boys 10-11
1. Butler, Matt (LaVille) 24
2. Berger, Aaron (Hums) 28
3. TIE Schenk, John (Plymouth) 28
4. Filchak, Carter (Bremen) 36
5. Frantz, Shaun (Lincoln) 41
6. Fitch, Connor (Bremen) 44
Boys 8-9
1. McKinney, Cole (Triton) 23
2. Pfefferle, Sam (Bremen) 27
3. Oliver, Ethan (St. Michael's) 28
4. TIE Himes, Andrew (St. Michael's) 30 
4. TIE Manikowski, Sam (Argos) 30
6. Butler, Chase (Triton) 32
7. Manikowski, Nate (Argos) 62
Girls 15-17
1. Zielinski, Katie (Penn) 87
2. McPherron, Amanda (Plymouth) 99
3. Jennings, Hannah (Triton) 104
4. Mills, Robyn (Penn) 106
5. Denney, Emily (Plymouth) 114
6. Hough, Hannah (Glenn) 137
7. Fox, Makayla (Plymouth) 138
8. Seago, Isabel (Plymouth) 141
Girls 12-14
1. Read, Lauren (LaVille) 49
2. McDonald, Katie (Lincoln) 52
3. Schmeltz, Anna (Urey) 53
4. Hershberger, Katie (Glenn) 71
5. Brown, Whitney (LaVille) 73
Girls 8-11
1. Manikowski, Abby (Argos) 28
2. Miller, Lexi (Bremen) 29
3. Marohn, Julia (Menominee) 42
4. Marohn, Claudia (Menominee) 50

MARSHALL COUNTY GOLF TOUR
Final Standings with points
Boys 16 - 17
1. Allyn, Zach (Culver) 20
2. Wolff, Mitch (Winamac) 19
3. Szynal, Tyler (New Prairie) 16
4. Brooks, Austin (Penn) 16
5. Fosler, Kendall (Plymouth) 16
6. Busenbark, Josh (Whitko) 15
7. Sheldon, Austin (Culver) 14
8. Felke, Pat (Plymouth) 8
9. Bennett, Blake (New Prairie) 8
10. Corsbie, Kurt (Plymouth) 8
11. Thompson, Ryan (Northwood) 7
12. Weiss, Ben (Glenn) 7
13. Knoblock, Michah (Bremen) 6
14. Grubbs, Payton (Northwood) 4
15. Martin, Jeff (Triton) 4
16. VanderVeldon, Nick (Glenn) 4
17. Shields, Kenneth (Goshen) 1
18. Fox, Matt (Bremen) 1
Boys 14 - 15
1. Elliott, Trent (Culver) 51
2. Kolter, Nate (Plymouth) 45
3. Neeley, Tanner (Tippecanoe Valley) 32
4. Schenk, Ben (Plymouth) 24
5. Gurtner, Zach (LaVille) 23
6. Cannedy, Luke (Rochester) 16
7. Zimplemen, Bryce (Tippecanoe Valley) 15
8. Roudebush, Karsten (Winamac) 11
9. Hartsough, Alex (Goshen) 9
10. Klotz, Hayden (Northwood) 9
11. Larkin, Bryant (Winamac) 7
12. Zawloski, Daniel (Whitko) 7
13. Woodyard, Kevin (Bremen) 7
14. Stump, Luke (Northwood) 7
15. Wilhelm, Zach (Argos) 7
16. Kline, Kyle (Argos) 6
17. Gilbert, Hunter (Knox) 5
18. Gurtner, Cam (LaVille) 3
19. Myers, Nick (Northwood) 3
20. Hurford, Blake (Oregon-Davis) 3
21. Fox, Parker (Winamac) 1
22. Strong, Jake (Glenn) 1
Boys 12 - 13
1. Allyn, Addyson (Culver) 68
2. Music, Greg (Triton) 61
3. Pugh, Luke (Winamac) 59
4. Butler, Michael (LaVille) 46
5. Dowdy, Austin (Jackson) 45
6. Lindsey, Camden (Bremen) 30
7. Schindler, Braydon (Northfield) 29
8. Cooper III, Richard (Lincoln) 28
9. Forbes, Lucas (Schmucker) 19
10. Kreft, Braden (Triton) 18
11. Ukinski, Josh (Bremen) 16
12. Cripe, Nathan (Stanley Clark) 13
13. Briles, Dalton (Lincoln) 10
14. Smith, Curtis (Lincoln) 9
15. Hunter, John (Plymouth) 8
16. Thomas, Tyler (LaVille) 7
17. Johnson, Michael (Plymouth) 7
18. Howell, Austin (Triton) 6
19. BonDurant, Thad (Bremen) 6
20. Standley, Trey (Triton) 5
21. Campbell, Zach (Bremen) 4
22. Gochenour, Wyatt (Triton) 4
23. Danielson, Trevor (Plymouth) 3
24. Strong, Matt (Glenn) 3
25. Martin, Jarrett (Triton) 1
26. Vandeputte, Kenny (Culver) 1
Boys 10 - 11
1. Schenk, John (Plymouth) 44
2. Berger, Aaron (Hums) 29
3. Butler, Matt (LaVille) 26
4. Larkin, Calvin (Winamac) 12
5. Carmichael, Bryce (Plymouth) 10
6. Frantz, Shaun (Lincoln) 10
7. Fitch, Connor (Bremen) 10
8. Dolan, Thomas (St. Michael's) 9
9. Filchak, Carter (Bremen) 6
10. Tremaine, Timothy (Menominee) 4
Boys 8 - 9
1. McKinney, Cole (Triton) 30
2. Oliver, Ethan (St. Michael's) 23
3. Butler, Chase (Triton) 15
4. Pfefferle, Sam (Bremen) 15
5. Himes, Andrew (St. Michael's) 13
6. Manikowski, Sam (Argos) 7
7. Tremaine, Austin (Menominee) 4
8. Pugh, Kole (Winamac) 1
9. Christy, Bennett (Plymouth) 1
10. Manikowski, Nate (Argos) 1
11. Ruff, Luke (St. Michael's) 0
Girls 15 - 17
1. Zielinski, Katie (Penn) 44
2. Song, Emily (Penn) 44
3. McPherron, Amanda (Plymouth) 31
4. Carter, Anastasia (Penn) 23
5. Berger, Emily (Plymouth) 13
6. Adams, Kate (Northwood) 12
7. Gladfelter, Heather (Goshen) 12
8. Mills, Robyn (Penn) 12
9. Jennings, Hannah (Triton) 12
10. Morganthaler, Heidi (Northwood) 11
11. Gantz, Briana (Plymouth) 8
12. Denney, Emily (Plymouth) 8
13. Whisler, Hannah (Elkhart) 7
14. Seago, Isabel (Plymouth )7
15. Hough, Hannah (Glenn) 6
16. Gochenour, Sydney (Triton) 4
17. Fox, Makayla (Plymouth) 4
18. Eggert, Shayla (LaVille) 3
19. Myers, Emily (Northwood) 1
Girls 12 - 14
1. Read, Lauren (LaVille) 40
2. Schmeltz, Anna (Urey) 21
3. McDonald, Katie (Lincoln) 16
4. Culp, Katelynn (Lincoln) 7
5. Brown, Whitney (LaVille) 7
6. Hershberger, Katie (Glenn) 6
7. Newkirk, Tanna (LaVille) 3
8. Smith, Sophia (Lincoln) 1
Girls 8 - 11
1. Manikowski, Abby (Argos) 19
2. Miller, Lexi (Bremen) 17
3. Marohn, Julia (Menominee) 8
4. Marohn, Claudia (Menominee) 8

View more articles in:
S M T W T F S
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 
 
 
Add to calendar
Here are some scores from Friday night's football openers. Check out Saturday's edition of the...
PLYMOUTH — The Diamond Spyders may be too young to remember disco, but even they could appreciate a...
PLYMOUTH — Plymouth Post 27 looked to be cruising to an opening-round victory over Kokomo Post 6 in...

 

.

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes