Skip to main content

Draws are in for the 19th annual state soccer tournaments

September 26, 2012

As the 19th Annual IHSAA State Soccer Tournaments open, three area teams will be playing host to sectional fields next week.
In the boys tournament, Plymouth hosts a five-team Class 2A field, while Culver hosts a Class A Sectional 41 field that includes Argos, Culver and Bremen.
The Rockies open the tournament Monday with a rematch against Northern Lakes Conference foe NorthWood, which handed Plymouth a 4-1 loss Tuesday night, while Culver Military waits to play the winner in the late semifinal Thursday. Defending champ Warsaw takes on Wawasee Wednesday in the tourney's second quarterfinal.
At Culver Monday, the host Cavaliers take on defending champ Argos, which beat Bremen in a penalty kick shootout last year en route to a regional championship, while the unbeaten Lions square off with Winamac Wednesday.
Also in Class A boys tournament play, John Glenn plays host Mishawaka Marian, and LaVille plays the winner of Bethany Christian-Elkhart Christian at the Marian tourney Wednesday.
In the girls tournament, LaVille will host a seven-team Class A field including Northern State Conference foes John Glenn and Bremen as well as Culver Community at Newton Park. Glenn opens the tilt against Bremen Monday, and Culver Community plays Elkhart Christian Tuesday followed by a game between the host Lady Lancers and Marian.
Defending regional champ Argos travels to Covenant Christian as the Lady Dragons take on Kouts in the Sectional 34 opener Monday, while in 2A action, Culver Girls Academy plays the host Lady Tigers in the Warsaw opener Tuesday, and Plymouth's girls take on NorthWood Thursday.

19th Annual IHSAA Girls Soccer State Tournament
Class 2A
Sectional 7
At Warsaw
Tuesday
Warsaw vs. Culver Girls Academy 7 p.m. ET
Thursday
NorthWood vs. Plymouth 5 p.m. ET
Wawasee vs. Warsaw-CGA winner 7 p.m. ET
Saturday
Championship 7 p.m. ET

Class A
Sectional 34
At Covenant Christian (DeMotte)
Monday
Kouts vs. Argos 5 p.m. CT
Tuesday
Boone Grove vs. Covenant 5 p.m. CT
Rochester vs. Hebron 7 p.m. CT
Thursday
Rensselaer Central vs. Kouts-Argos winner 5 p.m. CT
Rochester-Hebron winner vs Boone Grove-Covenant winner 7 p.m. CT
Saturday
Championship 2 p.m. CT

Sectional 35
At LaVille
Monday
John Glenn vs. Bremen, 5 p.m. ET
Tuesday
Culver Community vs. Elkhart Christian 5 p.m. ET
LaVille vs. Mishawaka Marian 7 p.m. ET
Thursday
Bethany Christian vs. Glenn-Bremen winner 5 p.m. ET
Culver-ECA winner vs. LaVille-Marian winner 7 p.m. ET
Saturday
Championship 7 p.m. ET

19th Annual IHSAA Boys State Soccer Tournament
Class 2A
Sectional 7
At Plymouth
Monday
NorthWood vs. Plymouth, 6 p.m. ET
Wednesday
Wawasee vs. Warsaw, 5 p.m. ET
Culver Military vs. NorthWood-Plymouth winner, 7 p.m. ET
Saturday
Championship, 7 p.m. ET

Class A
Sectional 36
At Marian
Monday
Bethany Christian vs. Elkhart Christian, 6 p.m. ET
Wednesday
Marian vs. John Glenn, 5 p.m. ET
LaVille vs. Bethany Christian-Elkhart Christian winner, 7 p.m. ET
Saturday
Championship, noon ET

Sectional 41
At Culver
Monday
Culver vs. Argos, 6 p.m. ET
Wednesday
Winamac vs. Bremen, 5 p.m. ET
Lakeland Christian vs. Culver-Argos winner, 7 p.m. ET
Saturday
Championship, 5 p.m. ET

View more articles in:
S M T W T F S
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
Add to calendar
MISHAWAKA — As sectional play opens around the state this Friday, John Glenn’s motivation is simple...
SOUTH BEND — Plymouth got off to a solid start at the South Bend Clay Volleyball Sectional Tuesday...
PERU — Four years, four straight championships. But lest you think the feeling ever gets old, think...

 

.

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes