Skip to main content

Bremen’s Brenneman leads area athletes at Penn Track Sectional

May 20, 2011

MISHAWAKA — Bremen’s Josh Brenneman earned three top-four finishes, while three area athletes made the cut out in the high jump, and one John Glenn sprinter made it out in the 200-meter dash at the Penn Boys Track Sectional Thursday.
Brenneman finished second in the 300 hurdles with a time of 39.97, placed third in the 110 hurdles with a 15.48 and earned a second runner-up finish in the long jump with a leap of 21’03.5” as the most decorated area athlete at the Penn meet.
Glenn’s Mike Childs crossed the line in second place in the 200-meter dash with a time of 23.13, while teammate Tanner Harman cleared 6 feet to place second in the high jump ahead of Bremen’s Ty Holmes and LaVille’s Nick Amor, who finished in a two-way tie for fourth with a 5’10” clearance in the event.
Glenn’s 1600 relay team finished one spot out of advancement in fifth place with a time of 8:50.54, while Bremen was sixth in 9:00.85.
• PENN BOYS TRACK SECTIONAL
At Mishawaka
TEAM RESULTS: 1. Penn 137, 2. South Bend Riley 129, 3. Mishawaka 11, 4. South Bend St. Joseph’s 69, 5. South Bend Adams 46, 6. Bremen 37, 7. John Glenn 34, 8. South Bend Clay 33, 9. Mishawaka Marian 11, 10. LaVille 10, 11. South Bend Washington 4.
(Top four move on to regional)
100: 1. Thomas Grant (P) 11.10, 2. Chris Vann (A) 11.26, 3. Ben Morris (R) 11.32, 4. Thomas Wesley (C), 5. Raphael Peeples (R) 11.48, 7. Spenser Omans (L) 11.52, 8. Jacob Freeman (L) 11.62; 200: 1. Chris Vann (A) 22.93, 2. Mike Childs (G) 23.13, 3. Ben Morris (R) 23.3, 4. Raphael Peeples (R) 23.60, 6. Slade Fry (G) 24.1; 400: 1. Thomas Capers (R) 50.35, 2. Conner Sowders (P) 51.49, 3. Carlton Moody (R) 51.5, 4. Demitrie Davis (A) 51.56, 11. Ryan Zellmer (B) 55.26, 13. Robbie Hummel (B) 55.82, 15. Craig Romano (L) 56.49; 800: 1. Steven Dennig (C) 1:57.65, 2. Eric Hancock (M) 1:58.56, 3. Joey Zielinski (SJ) 2:02.33, 4. Justin Duvall (M) 2:02.79, 8. Jack Jordan (B) 2:04.73, 14. Michael Ricketts (B) 2:13.14, 15. Lucas Runyan (G) 2:13.14, 18. Alex Crump (G) 2:15.98; 1600: 1. Joey Zielinski (SJ) 4:21.96, 2. A.J. Walker (M) 4:30.09, 3. Bruce Bragg (R) 4:36.07, 4. Jordan Annis (M) 4:36.63; 5. Lucas Runyan (G) 4:40.94, 13. Stacy Noland (G) 4:58.89, 14. Nick Amor (L) 5:00.69, 15. Michael Ricketts (B) 5:01.63; 3200: 1. Miguel Lozano (M) 9:31.25, 2. A.J. Walker (M) 9:36.76, 3. Devin Duffy (P) 9:42.64, 4. Connor Method (SJ) 9:59.65, 10. Dean Thomas 10:47.66, 14. Joseph Mahank (G) 11:15.56; 110 hurdles: 1. Karl Colombus (R) 15.18, 2. Timothy Deal (P) 15.24, 3. Josh Brenneman (B) 15.48. 4. Colin Huff (P) 15.64, 6. Tanner Harman (G) 16.38; 300 hurdles: 1. Timothy Deal (P) 39.86, 2. Josh Brenneman (B) 39.97, 3. Karl Colombus (R) 40.7, 4. Bradley Tyler (M) 41.23; 400 relay: 1. Clay (Josh Davis, Danny Grose, Wesley Thomas, Markus McGee) 44.22, 2. Mishawaka 44.35, 3. Riley 44.65, 4. Penn 44.89, 5. Glenn 45.05, 6. LaVille 45.28; 1600 relay: 1. Riley (Thomas Capers, Karl Colombus, Taylor Dietl, Carlton Moody) 3:25.4, 2. Penn 3:27.5, 3. Mishawaka 3:29.34, 4. Marian 3:30.07, 7. Bremen 3:39.21, 10. Glenn 3:51.16, 11. LaVille 4:16.55; 3200 relay: 1. Mishawaka (Miguel Lozano, Justin Duvall, A.J. Walker, Eric Hancock) 8:17.41. 2. Penn 8:28.12, 3. St. Joseph’s 8:30.79, 4. Riley 8:40.76, 5. Glenn 8:50.54, 6. Bremen 9:00.85; High jump: 1. Desean Prentice (P) 6’1”, 2. Tanner Harman (G) 6’0”, 3. Tiler Reese (A) 6’0”, 4. TIE Ty Holmes (B) 5’10”, 4. TIE Nick Amor (L) 5’10”; Pole vault: 1. Kyle Johnston (P) 15’0”, 2. Umron Alkotob (M) 13’0”, 3. Josh Foster (SJ) 12’0”, 4. Matt Horsman (M) 12’0”, 8. Jordan Hollenbaugh (B) 9’06”; Long jump: 1. Timothy Deal (P) 21’06.5, 2. Josh Brenneman (B) 21’03.5, 3. Mark Forester (A) 21’00.5”, 4. Toreay Harris (R) 20’11.5”, 9. Collin Howard (G) 19’04.5”, 12. Spenser Omans (L) 17’10.75”; Shot put: 1. Thomas Davis (SJ) 55’06”, 2. Elias Micozzi (R) 53’09”, 3. Tony Thomas (R) 50’08.75”, 4. Bobby Nicks (P) 50’04.25”, 6. Andrew Weldy (B) 53’04.75, 13. Daniel Francis (G) 37’06.25”; Discus: 1. Elias Micozzi (R) 176’09”, 2. Jason Donahur (M) 149’06”, 3. Ryan McFarland (P) 149’03”, 4. Joe DeMaegd (SJ) 137’10”, 8. Andrew Weldy (B) 116’07”, 16. Daniel Francis (G) 91’03”;

View more articles in:
S M T W T F S
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
Add to calendar
Final Scores: Laville 41, Lake Station 0 Bremen 48, Prairie Heights 27 Marian 35, John Glenn 14....
MISHAWAKA — As sectional play opens around the state this Friday, John Glenn’s motivation is simple...
SOUTH BEND — Plymouth got off to a solid start at the South Bend Clay Volleyball Sectional Tuesday...

 

.

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes