Skip to main content

Baseball sectional schedules announced

May 17, 2012

Due to a scheduling conflict, the opening game at the Class 3A Sectional 19 baseball tournament at Plymouth was flip-flopped with a later game at the tourney.
Marian and New Prairie will now open the tilt Wednesday, May 23 at 6:45 p.m. EST, while Culver Military will play St. Joseph’s Thursday at 5:30 p.m. EST with another quarterfinal between Plymouth and John Glenn to follow. Jimtown drew the bye and will play the Plymouth-Glenn winner Monday, May 28 at 11 a.m. EST with the semifinal between the winners of CMA-St. Joe and Marian-New Prairie to be played at 1 p.m., and the championship slated for Monday night.
In Class 2A play, LaVille will open Sectional 35 play against Fremont at 5 p.m. EST Wednesday, while Bremen will play Thursday against Westview at 7 p.m. following another semifinal between the winners of Wednesday’s LaVille-Fremont and Central Noble-Prairie Heights quarterfinals. The championship is scheduled for noon Monday.
Defending sectional 51 champion Culver will play host to a seven-team Class A field as Argos opens the tournament versus South Central (Union Mills) at 5:30 p.m. EST Wednesday, Culver takes on Westville Thursday at 5:30 p.m., and Triton faces Michigan City Marquette Friday at 5:30 p.m. Oregon-Davis drew the bye and will play the winner of the Argos-South Central opener Saturday at 10 a.m. EST with the Culver-Westville winner and Marquette-Triton winner scheduled to play the other semifinal at 12:30 p.m. The championship is slated for 5:30 p.m. Saturday.

CLASS A
Sectional 51
At Culver
Wednesday, May 23
Argos vs. South Central (Union Mills) 5:30 p.m. EST
Thursday, May 24
Culver vs. Westville 5:30 p.m. EST
Friday, May 25
M.C. Marquette vs. Triton 5:30 p.m. EST
Saturday, May 26
Oregon-Davis vs. Argos-South Central winner 10 a.m. EST
Culver-Westville winner vs. M.C. Marquette-Triton winner 12:30 p.m. EST
Championship 5:30 p.m. EST

CLASS 2A
Sectional 34
At Boone Grove
Wednesday, May 23
Winamac vs. Boone Grove 5 p.m. CT
Thursday, May 24
North Newton vs. Rochester 5 p.m. CT
Saturday, May 26
Winamac-Boone Grove winner vs. North Newton-Rochester winner 10 a.m. CT
North Judson vs. Hebron 1 p.m. CT
Monday, May 28
Championship 1 p.m. CT

Sectional 35
At LaVille
Wednesday, May 23
Fremont vs. LaVille 5 p.m. EST
Central Noble vs. Prairie Heights 7 p.m. EST
Thursday, May 24
Fremont-LaVille winner vs. Central Noble-Prairie Heights winner 5 p.m. EST
Bremen vs. Westview 7 p.m. EST
Monday, May 28
Championship 12 p.m. EST

CLASS 3A
Sectional 18
At Kankakee Valley
Wednesday, May 23
Kankakee Valley vs. Knox 4:30 p.m. CT
Hanover Central vs. Calumet 7 p.m. CT
Saturday, May 26
Kankakee Valley-Knox winner vs. Hanover Central-Calumet winner 11 a.m. CT
Rensselaer Central vs. Andrean 1:30 p.m. CT
Championship 6 p.m. CT
Sectional 19
At Plymouth
Wednesday, May 23
Marian vs. New Prairie 6:45 p.m. EST
Thursday, May 24
Culver Military vs. St. Joseph’s 5:30 p.m. EST
Plymouth vs. John Glenn 7:45 p.m. EST
Monday, May 28
Jimtown vs. Plymouth-Glenn winner 11 a.m. EST
Culver Military-St. Joseph’s winner vs. Marian-New Prairie winner 1 p.m. EST
Championship 8 p.m. EST

View more articles in:
S M T W T F S
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
Add to calendar
PLYMOUTH — It was entirely too much Eric Knepper for Plymouth’s Pilgrims as the Bremen senior...
Softball Bremen suffers setback Bremen suffered an 8-3 setback in softball action versus Mishawaka...
Boys Lacrosse CMA tops St. Joe Culver Military’s lacrosse team earned a 6-4 victory over South Bend...

 

.

Premium Drupal Themes by Adaptivethemes